�´�¸�µ���° �±�µ�»�º�¾�²�°��

RYSUNKI NASKALNE

Na wschodnim brzegu jeziora Onega, obok przylądka Biesow Nos znajduje się ogromna ilość neolitycznych rysunków naskalnych (petroglifów), niekiedy nazywanych „kamienną kroniką” lub „biblią epoki kamiennej”. Są one starsze niż piramidy w Egipcie.


Petroglify to prehistoryczne rysunki naskalne, które odkryto w 78 krajach. W
Karelii znajdują się one w dwóch miejscach: niedaleko Białomorska przy rzece Wyg i na brzegach jeziora Onega (w rejonie Pudoża), a konkretnie na skałach przylądków Biesow Nos, Kladowiec, Gażyj, Peri Nos [ros. Лебединый Нос, Кочковнаволок Нос, Карецкие мысы, Пери Нос, Бесов Нос, Кладовец Нос, Гажий Нос] i na wyspach:  Goliec, Moduż, Wielki i Mały Gurij [ros. Голец, Модуж, Большой и Малый Гурий]. Na dwóch ostatnich nic nie rośnie, są to nagie skały. Na wyspie Goliec na jeziorze Onega są także „współczesne petroglify” wykonane przez więźniów łagru, którzy pracowali przy wydobyciu tłucznia. Wyspa znajduje się około 10 km od przylądka Biesow Nos, więc ciężko było stamtąd uciec.
Prehistoryczne petroglify wokół jeziora Onega zostały odkryte w 1848 r. przez geologa K. Grwinga. Już wcześniej wiedziano o nich w nieodległym Muromskim Monastyrze, którego mnisi odganiali siły nieczyste wykuwając na „diabelskich” rysunkach znak krzyża. Petroglify pojawiły się między drugą połową IV i pierwszą połową II tysiąclecia p.n.e. Obok nich archeolodzy odnaleźli pozostałości ponad 30 osad z tej epoki. Ogółem petroglifów jest ponad 1200. Ich główne grupy znajdują się na Biesowom Nosie i Pieri Nosie, między którymi odtworzono obozowisko człowieka prehistorycznego.

Tematyka karelskich rysunków jest bardzo szeroka. Petroglify wyobrażają zwierzęta, ryby, ludzi, łódki, harpuny, ogromną ilość ptaków, zwłaszcza łabędzi, spotyka się też rysunki, których znaczenie trudno ustalić. Rozmiary petroglifów są bardzo różne: od kilku centymetrów do 2-3 metrów, ale zazwyczaj miały między 20 a 60 cm. Są one schematyczne. Najczęściej twórcy wykuwali tylko kontury, rzadziej spotyka się rysunki, w których kształty zostały
„zamalowane” poprzez usunięcie warstwy skały pomiędzy konturami. Podziwiać petroglify należy o wschodzie lub zachodzie słońca, gdyż ukośne promienie lepiej uwidoczniają rysunki. Należy pamiętać, że petroglify to symbole, a nie rysunki z natury. Miały one znaczenie magiczne. Wykuwano np. dobre łowy, udane polowania, zwycięskie bitwy – nigdy nie wykuwano śmierci swoich, zawsze przebity strzałą jest wróg, gdyż było to swego rodzaju zaklinanie rzeczywistości. Ponadto prehistoryczni ludzie ilustrowali swoje wierzenia, święte zwierzęta, swoje wyobrażenia o świecie górnym i dolnym, dzięki czemu dziś możemy przynajmniej częściowo ustalić charakter ich mitologii.
Najsłynniejszą figurą, od której przylądek wziął swoją nazwę Biesow Nos („nos biesa, diabła”), jest ogromny człowiek ze zgiętymi rękami i nogami i prostokątną głową, oczami, nosem i ustami. Rysunek przecina szczelina rozszerzona obok ust „diabła”. Niektórzy uczeni przypuszczają, że przez tę szczelinę diabła „karmiono” krwią ofiarną, a zdobione rysunkami skały były świętym miejscem mieszkających tam plemion ugrofińskich. Istnieją również mniej krwawe teorie, np. francuscy uczeni zasugerowali, że być może było to po prostu prehistoryczne graffiti. 
Najprawdopodobniej i jedni i drudzy mają rację. Petroglify powstawały w ciągu kilku stuleci. Możliwe, że na początku rysowano dla rozrywki – ogromne płaskie skały są wymarzonym miejscem, aby się na nich wyżywać artystycznie. Pewnie te wielkie, wygładzone przez wodę, przestrzenie działały na prehistorycznego człowieka tak, jak dziś na młodzież działa widok wielkiej białej ściany – aż się prosi, żeby ją udekorować sprayem. Z czasem tworzenie naskalnych rysunków zyskało głębszy sens i zostało powiązane z kultem.

Dwa razy dziennie kursuje z Pietrozawodska prom do miejscowości Szalskij, następnie należy wynająć łódkę (150 - 200 zł od osoby) lub pójść pieszo.
Najbliższe miejsce, gdzie można się zatrzymać, to dom gościnny w miejscowości Szalskij (4 miejsca noclegowe).


 

Utrzymanie witryny


Utrzymanie witryny

Przelicz 

na

  

Utrzymanie witryny

 logo_rusofila_gifmiejsce_na_logologo_Rosyjskiej_Ksigarnii_jpglogo_and_biz_card

transAzja_logo_mniejsze miejsce_na_logo  logo_tlo_transarctica_male miejsce_na_logologo_niebieskie_bezcienia_centrum_rosyjskiego_malelogo_and_biz_card

 logo_Ainy

Free business joomla templates